EventEvents/PressmeetsMOVIE NEWSSpecial Bites

తెలుగు ప్రేక్షకులకు ‘బుట్ట బొమ్మ’ కొత్త అనుభూతినిస్తుంది- అర్జున్ దాస్

I want to play every role and not restrict myself to negative ones: Arjun Das

ప్రముఖ నిర్మాణ సంస్థ సితార ఎంటర్టైన్మెంట్స్ , ఫార్చ్యూన్ ఫోర్ సినిమాస్ తో కలిసి నిర్మిస్తున్న ఫీల్ గుడ్ రూరల్ డ్రామా ‘బుట్ట బొమ్మ’. సూర్యదేవర నాగ వంశీ, సాయి సౌజన్య నిర్మాతలు. అనిక సురేంద్రన్, సూర్య వశిష్ఠ, అర్జున్ దాస్ ప్రధాన పాత్రలు పోషిస్తున్న ఈ చిత్రంతో శౌరి చంద్రశేఖర్ రమేష్ దర్శకుడిగా పరచయమవుతున్నారు. జనవరి 26న భారీస్థాయిలో థియేటర్లలో విడుదల కానుంది. ఈ నేపథ్యంలో చిత్ర ప్రచార కార్యక్రమాలు ఊపందుకున్నాయి. తాజాగా నటుడు అర్జున్ దాస్ విలేకర్ల సమావేశంలో పాల్గొని ఈ చిత్రానికి సంబంధించిన విశేషాలను పంచుకున్నారు.

మీ సినీ ప్రయాణం గురించి చెప్పండి?
పెరుమాళ్ తర్వాత చాలాకాలం ఎదురుచూశాను. ఖైదీ, అంధఘారం, మాస్టర్ సినిమాల నుంచి కెరీర్ ఊపందుకుంది. ముఖ్యంగా లోకేష్ కనగరాజ్ గారి సినిమాలలో భాగం కావడం సంతోషంగా ఉంది. ఆయన వల్లే ఇంత గుర్తింపు వచ్చింది. సితార వంటి ప్రముఖ నిర్మాణ సంస్థలో ‘బుట్ట బొమ్మ’ సినిమా చేసే అవకాశం రావడం చాలా ఆనందంగా ఉంది.

‘బుట్ట బొమ్మ’తో మీ ప్రయాణం ఎలా మొదలైంది?
ఒకసారి నిర్మాత వంశీ గారు ఫోన్ చేసి ఈ సినిమా గురించి చెప్పారు. ఆయన నా మీద ఎంతో నమ్మకం ఉంచి, ఈ సినిమా ఖచ్చితంగా మీరే చేయాలని అన్నారు. మరుసటి రోజు దర్శకుడు రమేష్ చెన్నై వచ్చి నన్ను కలిసి కథ, పాత్ర గురించి వివరించారు. ఆ తర్వాత నేను హైదరాబాద్ వచ్చి వంశీ గారిని కలిసి ఈ సినిమాలో భాగం కావడం జరిగింది. అప్పటివరకు నేను వంశీ గారిని కలవలేదు. ఆ రోజే ఆయనను మొదటిసారి కలిశాను. పిలిచి మరీ నాకు ఈ అవకాశం ఇచ్చారు.

ఈ సినిమా మాతృక ఓటీటీలో అందుబాటులో ఉంది.. అయినా రీమేక్ చేయడానికి కారణం?
ఇదే ప్రశ్న నిర్మాత వంశీ గారిని అడిగాను. ఇది తెలుగు ప్రేక్షకులకు కొత్త అనుభూతిని ఇస్తుందని ఆయన నమ్మారు. అలాగే ఇక్కడ తెలుగు నేటివిటీకి తగ్గట్లుగా కొన్ని మార్పులు చేయడం జరిగింది. సినిమా ఖచ్చితంగా అందరిని అలరిస్తుంది.

ఈ చిత్రంలో మీ పాత్ర గురించి చెప్పండి?
ఇందులో నా పాత్ర పేరు ఆర్.కె. నా పాత్ర గురించి ఇంతకంటే ఎక్కువ చెప్పలేను. సినిమా చూశాక మీకే అర్థమవుతుంది. కొత్త అనుభూతిని ఇస్తుంది.

తెలుగులో సినిమా చేయడం ఎలా ఉంది?
తెలుగు ప్రేక్షకుల నుంచి నాకు లభిస్తున్న ఆదరణ అసలు ఊహించలేదు. ఒకసారి హైదరాబాద్ లో ఒక మాల్ కి వెళ్ళినప్పుడు చాలామంది నన్ను గుర్తుపట్టి నాతో ఫోటోలు దిగడానికి రావడం చూసి ఆశ్చర్యపోయాను. షూటింగ్ కోసం వైజాగ్ వెళ్ళినప్పుడు అక్కడ లభించిన స్వాగతం అసలు మరచిపోలేను. కొందరికి నా పేరు గుర్తులేకపోయినా సినిమాల్లో పోషించిన పాత్రల పేరుతో పిలుస్తూ మాట్లాడిస్తున్నారు. నేను తెలుగు ప్రేక్షకులకు ఇంతలా దగ్గర అయ్యాయని ఇక్కడికి వచ్చాకే తెలిసింది. నేను ఎన్నో తెలుగు సినిమాలు చూశాను.. కానీ తెలుగు సినిమాల్లో నటించే అవకాశం వస్తుందని ఊహించలేదు. నాకు తెలుగు సినిమాలో నటించే అవకాశం రావడం, డబ్బింగ్ సినిమాలతో నేను తెలుగు ప్రేక్షకులకు ఇంతలా చేరువయ్యాయని తెలియడం చాలా సంతోషంగా ఉంది.

ఎక్కువగా నెగటివ్ పాత్రలు చేయడానికి కారణం?
అలా అని ఏంలేదు. నా దగ్గరకు వస్తున్న పాత్రలను బట్టి ఎంచుకుంటున్నాను. నేను అన్ని రకాల పాత్రలు చేయడానికి సిద్ధంగా ఉన్నాను. నెగటివ్ రోల్స్ లో కూడా ఏదైనా కొత్తదనం ఉంటేనే చేస్తాను. అలాగే విభిన్న పాత్రలు పోషిస్తూ నటుడిగా ఇంకా నిరూపించుకోవాలి అనుకుంటున్నాను. ఖైదీ తర్వాత ఎక్కువగా నెగటివ్ రోల్స్ వచ్చాయి. మాస్టర్ తర్వాత ఊహించనివిధంగా రొమాంటిక్ రోల్స్ వచ్చాయి. ఇలా ఒక్కో సినిమా తర్వాత ఒక్కో రకమైన పాత్రలు వస్తున్నాయి.

మీ గొంతుకి ఎందరో అభిమానులున్నారు. ఈ చిత్రానికి తెలుగు డబ్బింగ్ మీరే చెప్తున్నారా?.
అవును ఎక్కువగా నా వాయిస్ గురించి మాట్లాడుతుంటారు. అలాగే నా నటనను కూడా ఇష్టపడుతున్నారని ఆశిస్తున్నాము. బుట్టబొమ్మ కోసం మొదటిసారి తెలుగులో డబ్బింగ్ చెబుతున్నాను. నేను ఈ సినిమా ఒప్పుకునే ముందే నిర్మాత వంశీ గారు సొంతంగా డబ్బింగ్ చెప్పాలని షరతు పెట్టారు.మా నిర్మాతలు సినిమాకు కావాల్సినవన్నీ సమకూర్చారు. దర్శకుడు రమేష్ మీద నమ్మకం ఉంచి, ఆయనకు పూర్తి స్వేచ్ఛను ఇచ్చారు.

I want to play every role and not restrict myself to negative ones: Arjun Das

Butta Bomma is all set for a big release on January 26, 2023. Sithara Entertainments and Fortune Four Cinemas bankrolled this project and it’s going to be a perfect entertainer for the upcoming long weekend. The movie has Anikha Surendran, Surya Vashistta and Arjun Das in the lead roles and is helmed by debutant director Shourie Chandrasekhar Ramesh. The movie is shot in the beautiful locales of Vizag and Narsipatnam and has a rustic aura to it.

Here are the excerpts from Arjun Das’ interaction with media.

On your journey in the movie world

It’s been a decade since my first outing in cinema and it’s been a long wait get good roles. Things really started moving after Khaidi and Andhagaaram, and all thanks to Lokesh Kanagaraj for casting me in two films, including Master. I am happy to act with Vijay sir. Ever since Master there are many opportunities for me. Thanks to Sithara and Vamsi garu for this wonderful opportunity in Butta Bomma. I received a lot of love for Telugu audience during my stay and shoot here. I hope the audiences like my character in Butta Bomma.

On getting a lot of applause for the base voice

I got a good applause for voice, and I wish everyone likes and applauds my acting too. RK is the name of my character in Butta Bomma, hope it works well.

About Butta Bomma

Butta Bomma is the remake of Malayalam film Kappela. It’s a story that a lot of us can relate to. There is a beautiful romance between the characters, the lives of four people, locations of Vizag and Narsipatnam will click with the audience. I can’t give more of my character and spoil the surprise for those who haven’t watched the Malayalam original.

On casting actors from other regions

I am fortunate that producers and directors have cast me for straight Telugu movies. They have faith in me now are offering roles in Telugu films. Now, audience is also accepting people from other languages. I could sense that recently during my shoot of Butta Bomma. Vamsi was adamant that I play the part in the movie. Director Ramesh narrated the story to me in Chennai. He said there are a few changes to the Malayalam original and everything else is intact. I am blessed as it’s very rare that someone gets an opportunity to be a part of a big production company like Sithara. That’s why I took it up. We are planning another movie and the details will be out soon.

 On the first Telugu film

I don’t like shuffling between 2-3 movies and want to give my fullest for one film at a time. So I started with this film after my Tamil commitment is done. It’s easier for everyone that I finish one movie and then move to another. They are a few more Telugu movies in the pipeline. Also, Vamsi garu said that I have to dub my voice. For Khaidi and Master, I got good dubbing artist for my voice. Now this dubbing for Butta Bomma will be my return gift for all the love I received from Telugu audience.

On emoting in mother tongue

I signed Butta Bomma, but I don’t know how to emote for the role as it’s easy to do in mother tongue. Thanks to director Ramesh and ADs, they helped me understand the emotions and everything. Thankfully in the movie, I am angry most of the times, so it worked. I want press and media to give feedback about the movie and acting. This helps me evolve and do better films in Telugu. When Andhagaaram came out I was sceptical on how the dubbing comes out in Telugu. Andhagaaram gave me a lot of confidence that I can do more Telugu films. I am glad that audience likes my voice and I have to work a lot on acting. It’s a blessing for me.

Experience of working for Butta Bomma

It was nice working with the cast of Butta Bomma. Ramesh was a task master. It was easy for me to work with him, and we had a great time shooting. Vizag and Narsipatnam people showered a lot of love. Overall, it’s been a wonderful experience. I am really hoping the audience to watch the film in cinemas and like our work. We are a new cast trying to tell a new story.

How do u bring a personality to a villain character?

I am a director’s actor. I spend time finding out what they want. They are making me a part of their vision, so I travel with him and understand what they want. I don’t even watch the playback of what I have done. When Khaidi happened, Lokesh asked me to learn the mannerisms of cocaine addicts. I watched a lot of videos from Hollywood to get the act right.

Who is your inspiration for acting?

Kamal Hassan, Mohan Lal, Amitabh Bacchhan, to name a few. They are so real with their acting. They played a variety of roles, and they bring a lot to the table. I learnt a lot watching them.

On bringing reality to screen

As I told before, I have a strong belief in my directors. For Khaidi, I smoked glucose and felt as if I smoked cocaine. For Master, Lokesh wanted me to get ripped. For Andhagaaram, not much as it’s a Horror film. For Vasanthabalan’s movie, I met a lot of Zomato and Swiggy delivery boys and heard their saddening experiences. They are very upset with whatever happened. Now I make it a point to make nicer to them. I did some homework for that role. The next movie I am doing for Santha Kumar. He is helpful and telling me what needed for the film. For Halitha’s movie I have to emote as if losing near and dear ones during Covid.

On understanding the Telugu cinema and culture

I always watched Telugu films. Now I have opportunities from here. Directors and producers know me. Movies are getting bigger and bigger. We have been watching Telugu films in Chennai with Subtitles. With Naga Vamsi garu, I walked into a mall in Hyderabad and people/fans are calling me. When I am in Vizag, I told my staff we can go places, but here with the downpour of love – calling me Amar bhai.

Does your voice limit your character horizon?

People feel I can play only negative roles. When people saw Loners, they felt there is a vulnerable side to me as well. People with heavy voice have a soft side too. Audience expects me to play a baddy. I am hoping to see something nice soon.

Tags

Related Articles

Back to top button
Close
Close