EventEvents/PressmeetsMOVIE NEWSSpecial Bites

Teaser of ZEE5 Original ‘ATM’ unveiled

Teaser of ZEE5 Original 'ATM' unveiled

స‌ర్వ‌త్రా ఆస‌క్తి రేకెత్తిస్తున్న జీ5 `ఏటీఎం`

టాలీవుడ్ ప్ర‌ముఖ ద‌ర్శ‌కుడు హ‌రీష్ శంక‌ర్, స్టార్ ప్రొడ్యూస‌ర్ దిల్‌రాజు ఓటీటీలోకి గ్రాండ్ ఎంట్రీ ఇస్తున్నారు. ఉస్తాద్ భ‌గ‌త్‌సింగ్ డైర‌క్ట‌ర్ హ‌రీష్ శంక‌ర్ రాసిన క‌థ‌తో తెర‌కెక్కింది ఏటీఎం వెబ్‌సీరీస్‌. బిగ్‌బాస్ తెలుగు 5 టైటిల్ విన్న‌ర్ వీజే స‌న్నీ కూడా ఈ సీరీస్‌తో ఓటీటీలోకి ప్ర‌వేశిస్తున్నారు. ఏటీఎం ట్రైల‌ర్‌ని ప్ర‌ముఖ ద‌ర్శ‌కుడు హ‌రీష్ శంక‌ర్ ఇవాళ ఆవిష్క‌రించారు.

సి చంద్ర‌మోహ‌న్ ద‌ర్శ‌క‌త్వం వ‌హిస్తున్న వెబ్‌సీరీస్ ఇది. డీజే, గ‌బ్బ‌ర్‌సింగ్ చిత్రాల ఫేమ్ హ‌రీష్‌శంక‌ర్ స్టార్ షో ర‌న్న‌ర్‌. జీ5 ఈ వెబ్‌సీరీస్‌ని తీసుకుంది. దోపిడీ నేప‌థ్యంలో సాగే క్రైమ్ థ్రిల్ల‌ర్ ఇది. జ‌న‌వ‌రి 20 నుంచి జీ5లో ప్ర‌సార‌మ‌వుతుంది.  

గ‌ద్ద‌ల‌కొండ గ‌ణేష్ డైర‌క్ట‌ర్ హ‌రీష్ శంక‌ర్‌ మాట్లాడుతూ “దోపిడీ జోన‌ర్‌లో రాసే క‌థ‌ల్లో చాలా పొటెన్షియ‌ల్ ఉంటుంది. సెట్టింగ్ రియ‌లిస్టిక్‌గా ఉంటుంది. ఈ సీరీస్‌లో దొంగ‌లు రొటీన్‌గా ఉండ‌రు. వాళ్ల‌ల్లో ఓ ప్ర‌త్యేక‌త ఉంటుంది. వీజే స‌న్నీ కీ రోల్ చేశారు. స్ల‌మ్ లైఫ్ మీద అత‌నికున్న ఫ్ర‌స్ట్రేష‌న్ క‌నిపిస్తుంది. న‌వాబ్ త‌ర‌హా జీవితాన్ని కోరుకున్న అత‌ను ఏం చేశాడ‌నేది ఆస‌క్తిక‌రం. సీరీస్ గురించి ఇంతకు మించి ఎక్కువ చెప్ప‌ద‌ల‌చుకోలేదు. పిల్లీ ఎలుకా గేమ్‌లాగా ఉంటుంది. ఓ వైపు న‌వ్విస్తూనే ఉంటుంది. చాలా కొత్త ప్ర‌య‌త్నం చేశాం“ అని అన్నారు.

ప‌వ‌ర్ ఫుల్ ఫోర్సుల వ‌ల్ల కార్న‌ర్ అయిన న‌లుగురు చిన్న దొంగ‌ల రోల‌ర్ కోస్ట‌రే ఈ సీరీస్‌. ప్రాణాల‌తో బ‌తికి ఉండాలంటే కొన్ని కోట్ల రూపాయ‌ల‌ను దోపిడీ చేయాల్సిన ప‌రిస్థితుల్లోకి నెట్ట‌బ‌డిన వాళ్ల క‌థే ఇది. సుబ్బ‌రాజు చాలా స్ట్రాంగ్ రోల్ ప్లే చేశారు“ అని నిర్మాత హ‌ర్షిత్ రెడ్డి అన్నారు.

వీజే స‌న్నీ, కృష్ణ‌, ర‌విరాజ్‌, రాయ‌ల్ శ్రీ త‌దిత‌రులు కీల‌క పాత్ర‌ల్లో న‌టించారు. సి.చంద్ర‌మోహ‌న్ ద‌ర్శ‌క‌త్వం వ‌హించారు. ప్ర‌శాంత్ ఆర్‌. విహారి సంగీతం స‌మ‌కూర్చారు.

—————————————————

Teaser of ZEE5 Original ‘ATM’ unveiled

Harish Shankar-written Original to start streaming on January 20

Hyderabad, January 7, 2023: ZEE5’s commitment to offering range and a wide variety of content in various formats in Telugu, Tamil, Kannada, Malayalam, Hindi, Marathi, Gujarathi, Bengali and other languages is unparalleled. The streaming giant has made a name for itself nationwide, thanks to its excellent track record. On the feature film front, it has streamed the likes of ‘Roudram Ranam Rudhiram’ to a blockbuster response. Several other Telugu hits have also been streamed successfully. On the web series front, ZEE5 has been spectacular. After presenting the comedy-drama ‘Oka Chinna Family Story’ from Pink Elephant Pictures, ‘Loser 2’ from Annapurna Studios stable, ‘Gaalivaana’ from BBC Studios and NorthStar Entertainment, ‘Recce’, ‘Maa Neella Tank’, ‘Paper Rocket’, and ‘Hello World’ in recent times, it is all set to bring out a new Telugu-language web series titled ‘ATM’.

And ‘ATM’ is special on many counts. This Dil Raju production is presented by Shirish and star director Harish Shankar. It is produced by Harshith Reddy and Hanshitha in association with ZEE5. The series’ story is written by Harish Shankar and is directed by C Chandra Mohan.

The exciting teaser of the heist series was launched today. It was also announced that the series will stream on ZEE5 on January 20.

The teaser introduces us to the world of the heist drama, headlined by VJ Sunny. Subbaraju plays a significant role. The characters are seemingly driven by self-interests and the treatment is raw and entertaining.

Speaking on the occasion, showrunner Harish Shankar said, “As a director, I have always believed that this genre – heist drama series – has a lot of scope to explore. The portrayal of enigmatic thieves in ‘ATM’ will keep you on the edge of your seat. What sets it apart is its dexterous screenplay, and dramatic scenes and sentimentalities. Without spilling the beans, I would like to call it a bold attempt to blend comedy with a relentless game of cat and mouse. With ZEE5 onboard, we are confident the series will be watched by a large audience and enjoyed as well.”

Producer Harshit Reddy thanked the showrunner and said, “Harish Shankar garu first came up with this idea behind ‘ATM’. He narrated the storyline of four youngsters who are involved in petty robberies getting cornered by some powerful people, only to be made to pull off a multi-crore heist just to stay alive. Did they successfully execute the heist? Did they do it just to save their lives, or do they have any ulterior motives? Will the judiciary and society declare them guilty or innocent? There are so many such layers to the story. The idea was really exciting for us and it has all the Harish Shankar mark elements that people love. We then needed someone who can narrate this story in the best possible way on screen and that is when Harish garu suggested Chandra Mohan’s name to us and gave him the responsibility of telling this story. We then needed the right OTT platform to have ‘ATM’ on board and then Zee5 came forward to collaborate with us on this. We have been keenly observing the OTT content across India and compared it with what is happening in the Telugu OTT space. We realized that there is a window for us to come up with something that changes the way things are made here in Telugu OTT and ‘ATM’ is going to be exactly that.”

‘ATM’ tells the story of four youngsters from the slums of Hyderabad. They are petty thieves who do thievery for subsistence. One day, they find themselves trapped in a huge robbery case and become the most-wanted accused. Their journey toward survival and redemption is what the series is about.

Cast:

Sunny as Jagan
Krishna as Karthik
Raviraj as Abhay
Roiel Shree as Harsha
Subbaraju as Hegde
Prudhvi as Gajendra
Divya Vani as CI Umadevi
Divi as Ramya Nayak
Harshini as Niloufer
Ramakrishna as Seth
Shafi as Mentor
Dayanandh Reddy as Yesu Babu
Rohini Naidu as Gulabi

Crew:

Story: Harish Shankar
Screenplay, Direction: C Chandra Mohan
Additional Screenplay: Phani
Dialogue: Vijay Muthyam, CP Emmanuel
Cinematography: Monic Kumar G
Music: Prashanth R Vihari
Editing: Ashwini S
Art: Srinivas Punna
Costumes: Srinivas
Co-Direction: Shankar
Production: Harshith Reddy, Hanshitha

Tags

Related Articles

Back to top button
Close
Close